Péče o čerstvé tetování


Před tetováním:

Den před vaším tetováním je nutné se vyhnout alkoholu, nápojům obsahujícím kofein (jako je káva nebo energetické nápoje) a omamným látkám. Tyto faktory ovlivňují způsob, jakým tělo přijímá pigment a jak bude výsledné tetování vypadat.

Po skončení sezení:

Po dokončení tetování tatér místo potře vazelínou a zakryje ochrannou fólií. Tím je tetování chráněno před bakteriemi a možnou kontaminací. Doma si ochrannou fólii sundejte a tetování opatrně omyjte vlažnou vodou, před tím si ale nezapomeňte umýt ruce antibakteriálním mýdlem. Ruce mějte čisté vždy, když se svého tetování dotýkáte. Ručník, který použijete k usušení, musí být čistý – možností je použít kuchyňské utěrky z ještě neotevřeného balení. Poté nechte tetování nejlépe několik hodin na vzduchu, aby se mírně vysušilo. Pokud se domů dostanete až v pozdních hodinách, klidně běžte i s fólií spát a tetování omyjte až ráno. Bez adekvátního času pro vyschnutí totiž hrozí bezprostřední kontaminace od prostěradla. Během prvních dní bude tetované místo vylučovat tkáňový mok, dbejte na to, abyste je udrželi v čistotě a suchu. Pokud je to možné, vyhněte se „špinavým“ pracem, kde by mohlo dojít k infekci. V případě, že se takovým činnostem vyhnout nemůžete, zakryjte tetování potravinářskou fólií.

Tři až pět hodin po prvním umytí začněte své tetování mazat. Nejvhodnější jsou přípravky jako Bepanthen Plus, Tattoo Goo, lékařská vazelína nebo se řiďte radami tatéra. Naopak se vyhněte například Framykoinu, konopné masti či přípravkům na bázi alkoholu, které pleť zbytečně vysušují nebo ucpávají. Je potřeba udržovat tetování stále namazané, nikdy však nenanášejte příliš tlustou vrstvu krému, která by tetování zbytečně udusila. Stačí tenký film. Suché tetování se bude projevovat nepříjemným táhnutím. Při oblékání se vyhněte příliš upnutému oblečení a umělým materiálům a volte vždy čistý oděv. Nejlepší je ale nechat tetování dýchat a ničím je nezakrývat.

Tetování je zásah do těla, a proto se může po zákroku objevit únava nebo zvýšená teplota. Prosím, udělejte si dostatek času pro odpočinek a v příštích dnech se vyhněte konzumaci alkoholu, který by mohl nepříznivě ovlivnit hojení.

Štípání, svědění nebo pálení nového tetování jsou běžné příznaky hojení a nemusíte z nich mít obavy.

Již druhý nebo třetí den můžete místo začít omývat naředěným antibakteriálním mýdlem.

Po prvním týdnu:

Po prvních dnech se svrchní vrstva tetování začne pomalu sloupávat. Nijak tomu nepomáhejte, protože barevné „stroupky“, které neodpadnou samy, ale násilně je odstraníte, s sebou vytrhnou i pigment pod nimi a v tetování se tak objeví světlé „vypadlé“ místo, které bude třeba retušovat na dalším sezení.

3 týdny od sezení:

Po třech týdnech můžete začít opět navštěvovat místa jako jsou sauny, koupaliště nebo fit centra. Můžete zmírnit intenzitu mazání. Pamatujte ale, že zdravá kůže znamená krásné tetování, a proto pokud se jí budete i nadále věnovat běžnými kosmetickými krémy, bude vaše tetování vypadat mnohem lépe.

A dále:

Chraňte své tetování před sluncem, používejte krémy s vysokým UV faktorem. Slunce ničí pigmenty vašeho tetování – stejně jako pigmenty (kupříkladu) na venkovních billboardech nebo na starých fotkách. Některé barvy jako červená nebo žlutá jsou choulostivější než jiné. Ochrannou péčí můžete tyto nechtěné vlivy minimalizovat a udržet tak krásné barvy svého tetování.

 

Lidunka

Psajko

Nikolas

Bety